wtorek, 1 czerwca 2010

WYJĄTKOWY DZIEŃ :)

Dzisiaj mamy Dzień Dziecka- jedną z niewielu okazji w roku, by docenić nasze pociechy i zastanowić się głębiej nad ich wsparciem.


KREATYWNOŚĆ.
Tak ważna w życiu, ale wciąż niedoceniana...Umiejętność tworzenia i znajdowania rozwiązań, dzięki której rozwój ludzkości jest na tak wysokim poziomie.
Nie pozwólmy, by nasze dzieci utraciły tę zdolność.

Poniżej ciekawy fragment artykułu na ten temat :


"Jak więc pomóc dziecku w rozwoju jego kreatywności?

1. Nie podsuwaj gotowych rozwiązań.
Pozwól swojemu dziecku próbować nowych rzeczy, mylić się, samemu dochodzić do istoty problemu. Niech samo tworzy świat!

2. Pozwalaj zadawać pytania i sam je zadawaj.
Stanowią one bowiem początek kreatywnego myślenia. Ich umiejętne zadawanie ułatwia znalezienie poszukiwanej odpowiedzi. Pytania są wyrazem ciekawości otaczającego nas świata lub problemu. Jeśli chcesz aby Twoje dziecko rozwijało twórcze myślenie, zadawaj nietypowe pytania, np.: jak pachnie róża? jak dużo smaków ma sałatka warzywna?

3. Czytaj.
Każdy z nas wie, że obrazy podsuwane przez telewizję nie pobudzają wyobraźni. Z kolei czytane przez nas bajki, jak najbardziej.  To oczywiste, często jednak w nawale codziennych zajęć zapominamy o tym. Możemy jednak podczas wiosennych spacerów, lub podczas drogi powrotnej z przedszkola lub szkoły możemy spojrzeć na niebo i zgadnąć czy dana chmurka to baranek, a może niedźwiedź. Poproś swoje dziecko aby opowiedziało Ci co najbardziej zainteresowało go na zajęciach, jakie pytania w związku z tym zadało i dlaczego?

4. Inspiruj i nagradzaj.
Dziecko potrzebuje motywacji i wsparcia, żeby zaczęło twórczo się bawić. Dlatego też nie krytykuj pomysłu dziecka chociaż wiesz, że nie jest on do końca trafny. Niech Twój skarb sam się o tym przekona i szuka kolejnych rozwiązań. Okaż zainteresowanie wobec rzeczy jakie robi. Doceniaj jego starania.

5. Wspieraj.
Jeśli Twoje dziecko posiada niecodzienne hobby i zbiera jakieś drobiazgi, np. kapsle, kamyczki – nie krytykuj tego, nawet jeśli wydaje Ci się to zbędne. Pozwalaj na to. Chwal również swoją pociechę, kiedy robi coś co sprawia mu trudność.

6. Dbaj o rozwój wszystkich zmysłów. 
Pamiętaj aby podczas zabawy pielęgnować i wspierać rozwój zmysłów u dziecka: wzroku, słuchu, dotyku i smaku. Spraw aby zabawa poszerzała horyzonty Twojej pociechy.

Wszyscy rodzą się kreatywni. Jednak to czy cecha ta zaniknie lub pozostanie z nami i będzie się rozwijała zależy od sposobu wychowania, edukacji i interakcji z otoczeniem.

Światowy autorytet w dziedzinie przyspieszonego uczenia się – Colin Rose, człowiek który przeniósł nowoczesną psychologię uczenia się do praktycznego świata edukacji często podkreśla, że kreatywność powinna być w edukacji tak samo istotna jak nauka pisania i czytania. Powinniśmy traktować je na równi. W obecnych systemach edukacji błędy popełniane w nauce przez dzieci są czymś niepożądanym. W wyniku tego edukujemy ludzi w odizolowaniu od ich zdolności do bycia kreatywnym. Powinniśmy wiedzieć, że jeśli  dzieci nie są przygotowane na pomyłkę nigdy nie będą w stanie wymyślić nic oryginalnego, ponieważ cały czas będą podążały tradycyjnymi schematami.

Colin Rose uważa, że ważne jest wykształcenie jakie posiądzie dziecko, ale jeszcze ważniejsze jest wykształcenie w sobie pewnych umiejętności, które będą niezbędne po ukończeniu szkoły. Kreatywność jest niezbędna do wykorzystania dostępnej wiedzy w celu wynalezienia nowych idei, produktów, wynalazków.

Spraw aby Twoje dziecko każdego dnia tworzyło obrazy swojej przyszłości."
(źródło: http://portalwiedzy.onet.pl/7512,1275986,,1612997,,obudz_einsteina_w_swoim_dziecku,tematyczne.html)"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, aż znajduje się taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on to robi" – Albert Einstein.

Idealne motto na dzisiaj.

Wszystkim dzieciom, tym mniejszym i tym większym, życzę spełnienia marzeń i duuuużo uśmiechu na co dzień:)

Pozdrawiam!

8 komentarzy:

 1. Madziu, piękny post!!! Ile ważnych informacji!Pozdrowionka

  OdpowiedzUsuń
 2. Interesujące zagadnienia i tak naturalnie podane, serdecznie dziękuję:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj, żeby tak wszystko udało się zastosować w praktyce ;-) Mądre rady, warto się nimi kierować. Wspaniałe masz dzieciaki. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Mądry i interesujący post.
  Świetne rady!
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Wspaniałe rady i jakże ważne.
  Śliczne dziewczyny!!!

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawy i madry post, ktory dal mi duzo do myslenia. Dziekuje Ci.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo dziękuję Wam za poświęcony czas i przemiłe komentarze:)

  Magda

  OdpowiedzUsuń
 8. Witaj :) Dziękuję Ci za odwiedziny i że mogłam dzięki nim do Ciebie trafić :)
  Bardzo ciekawy artykuł, przyznaję, że zadumałam się nad tym tekstem troszkę... a to dobrze akurat :)))
  Właśnie oglądnęłam Twoje piękne prace i jestem pełna podziwu! Chylę czoła... :)
  Naprawdę, bardzo się cieszę, że się tu znalazłam!!! :)))
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za Twoją wiadomość :)